У неділю, 16-го лютого, в актовому залі Львівського регіонального інституту державного управління відбулося громадське слухання щодо обговорення перспектив подальшої адміністративної та територіальної приналежності Брюхович, зокрема, щодо створення окремої Брюховицької об’єднаної територіальної громади, або входження до складу Львова.

На початку головою зборів було обрано селищного голову Брюхович Володимира Доманського, секретарем – мешканця Брюхович Любомира Атаманюка.

Відкрив слухання доктор наук з державного управління Олександр Сушинський (професор, перший заступник директора Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президенті України). У своєму виступі Олександр Сушинський пояснив основні положення закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та законодавства, що регулює питання територіального устрою, а також обґрунтував адміністративний статус Брюхович сьогодні.

Олександр Сушинський

«На сьогоднішній день селище має  органи місцевого самоврядування – представницький (селищна рада – прим. авт.), виконавчий (виконавчий комітет селищної ради – прим. авт.),  має селищного голову. Тобто, ви є – самостійною територіальною громадою, самоврядною», – пояснив Олександр Сушинський.

Професор також додав, що згідно закону, всі міста обласного значення – вони вже є об’єднаними громадами. Тобто, до них можна тільки приєднатися. Брюховицька громада не є об’єднаною громадою. Тому селище може або приєднатися до міста обласного значення Львова, або разом з громадами інших населених пунктів створити об’єднану громаду.

Про основи створення та існування ОТГ доповідав Володимир Доманський.

«Нам вирішувати, що ми хочемо – чи щоб Брюховичі були об’єднаною територіальною громадою, чи щоб нас приєднали до міста Львова… Я думаю, що держава дала нам цей останній шанс, бо 1-го січня 2020-го року добровільне об’єднання громад завершилося. Якщо би держава цього шансу нам не дала, то в кінці жовтня місяця Брюховичі перестали б існувати, як орган місцевого самоврядування і Брюховичі приєднали б до Львова…Безумовно, ми зі Львовом хочемо співпрацювати. Ми є львів’янами в тій чи іншій формі, бо всі ми є українці, потім – львів’яни, а потім вже брюхівчани…“, – сказав селищний голова у своєму виступі.

Володимир Доманський також пояснив, що бюджет новоствореної ОТГ зможе забезпечити її повноцінне існування завдяки тому, що податок з доходів фізичних осіб, який зараз платиться в місто Львів, в разі створення ОТГ буде сплачуватися безпосередньо до спільного бюджету цієї ОТГ:

Населені пункти, які погодилися з нами об’єднатися, теж провели громадські слухання – це Рясне-Руське, Домажир, Ясниська. Приблизний бюджет такої ОТГ в рік – 300 млн. грн. На сьогоднішній день бюджет в Брюховичах  – 45 млн. грн. Це ми його зуміли підняти із 2016-го року – він був біля 7-ми млн. грн… Наприклад, інші селища, там бюджет 12 млн. (Рясне-Руське), 7 млн. (в Домажирі), 5 млн. в Бірках. Чому так? Тому що основний бюджетоутворюючий податок – податок з доходів фізичних осіб (ПДФО – прим. авт.) – в Брюховичі і в ці населені пункти йде рівно нуль. Ми раніше отримували 25% в наш бюджет, але декілька років тому законодавець ці кошти в нас забрав. Якщо ми будемо як об’єднана територіальна громада, цей податок (60%) залишається на місцях».

Пізніше слово надавалося усім, хто мав бажання висловитися перед громадою, присутні обмінювалися запитаннями. Зокрема, щодо роботи та фінансування медустанов та закладів освіти в разі створення ОТГ, а також спроможності бюджету об’єднаних громад.

На сцені ЛРІДУ НАДУ також виступили місцеві мешканці Тимур Баротов, Ярина Остапик, Володимир Беньо, Христина Лукаш та ін.

Капітан запасу Військово-морських сил України Тимур Баротов

Після завершення обговорень Володимир Доманський оголосив створення лічильної комісії, склад якої голосуванням затвердили присутні на зборах мешканці. На голосуванні про створення Брюховицької об’єднаної територіальної громади (з центром у Брюховичах) в складі разом з Домажирівською, Рясне-Руською, Ясниською та Бірківською сільськими радами «за» проголосувало 200 присутніх, 14 – утрималось.

Голосування за створення Брюховицької ОТГ у Брюховичах, 16 лютого 2020 р.

Нагадаємо, що до підпорядкування вказаних сільських рад належать по кілька населених пунктів. Зокрема:

1. Домажирівська сільська рада (с. Домажир, с.Зелів, c. Кожичі, с.Жорниська).
  2. Рясне-Руська сільська рада (с. Рясне-Руське, с. Підрясне).
  3. Бірківська сільська рада (с. Бірки, с. Рокитне).
  4. Ясниська сільська рада (с. Ясниська, с. Лісопотік, с. Буда, с. Діброва, с. Задебрі та с. Озерське).

У всіх селищах, окрім Бірківської сільської ради, вже відбулися громадські слухання, де мешканці проголосували за об’єднання в Брюховицьку ОТГ.

Проект створення ОТГ спочатку затверджується Львівською облдержадміністрацією, остаточне рішення приймає Міністерство розвитку громад та територій України.

Реформування адміністративно-територіального устрою в Україні відбувається на підставі Закону Україну «Про добровільне об’єднання територіальних громад» № 157-VIII від 05.02.2015 р.

На розгляд виконавчого комітету Брюховицької селищної ради буде винесено питання про:

• затвердження результатів громадського слухання у Брюховичах
  • про звернення до Домажирівської, Ясниської, Рясне-Руської та Бірківської сільських рад про проведення і затвердження результатів громадських слухань
  • прийняття відповідних рішень Домажирівською, Ясниською, Рясне-Руською та Бірківською сільськими радами.

Оригінал та рукопис протоколу зі зборів можна переглянути за посиланням.