Батьківщина Запорізького кошового отамана та Гетьмана України Івана Мартиновича Брюховецького – селище Брюховичі у передмісті Львова.

Історична розвідка.

Історичні джерела досить скупі на інформацію щодо походження та молодих років майбутнього гетьмана України – Івана Мартиновича Брюховецького.
Першу документальну згадку про нього зустрічаємо лише під 1649 роком у реєстрі Війська Запорозького де він записаний як “Мартинець Хмельницького”.
Виникає запитання – коли Богдан Хмельницький міг узяти до себе “Мартинця” – Івана Брюховецького – джурою, кімнатним,ординарцем, а пізніше і ад’ютантом, дипломатичним емісаром та начальником його особистої гетьманської охорони?

Мартинець з Брюхович.

Після Пилявецького погрому польського війська армією Хмельницького 23 вересня 1648 року, через три дні на поміч козакам підійшло військо татар на чолі з мурзою
Тугай-бейем. Шлях у глибину Польщі лежав відкритий, бо польського війська вже не було.
Головний мотив дальшого походу лежав у огляді на татар, які прибули в великій масі вже після Пилявецького бою й мало могли поживитися її трофеями. Союзна умова з татарами забороняла їм брати в полон українську людність, польської ж та жидівської в зайнятих козаками областях уже майже не було. Тому Тугай-бей і домагався дальшого походу, щоб його люди могли захопити як найбільше ясиру (полонених на продаж) в місцях ще незачеплених війною. Хмельницький, нехотя з самого початку взаємодії зраджувати своїх союзників та виставляти власні землі на татарській грабіж, мусив вести їх далі до Галичини, в тій надії, що там знайдеться плата татарам за їх службу. Такий грізний характер мала ця спілка з татарами.
Першим об’єктом операції був Львів. Облога тяглася 6 тижнів та проводилась дуже мляво. Є певні підстави думати, що Хмельницький не хотів здобувати Львова й віддавати це багате, напівукраїнське місто на руїну своїм диким союзникам. Як писали літописці – “Львів город – которого ради благочестивих не воевали”. Він задовольнився контрибуцією в 16 тисяч срібних дукатів готівкою і різним крамом на півмільйона.
Під роком 1648 літописець Денис Зубрицький наводить реляцію Мартина Грозваєра, який повідомляв, що під час облоги Львова, 5 жовтня того року в ночі, неприятель не наступав, лише спалив міське село Брюховичі, вирізав чоловіче населення, а білоголову стать забрав у неволю, знищивши нечисленні маєтки (як що узяти до уваги що населення селища по першому перепису у 1866р. складав 338 людей, то у 1648р. його було приблизно до 100 чоловік максимум). Є свідчення що “Мартинець” Брюховецький був особисто Богданом Хмельницьким викуплений з татарського полону, – тому можна припустити що це як раз сталося в жовтні 1648 року під Львовом у Брюховичах.